Erasmus Plus - Esens

SP - 16

W poniedziałek 8 maja 2017 roku uczniowie Gimnazjum nr 4 w Przemyślu wraz z nauczycielkami – Katarzyną Babiak oraz Anetą Ligęzą przybyli do Esens w Dolnej Saksonii - siedmiotysięcznego miasteczka położonego nad Morzem Północnym, aby spotkać się tutaj z kolegami z włoskiej Piacenzy, litewskiego Szawle oraz gospodarzami i kontynuować pracę nad projektem Erasmus Plus bewell@school.

We wtorek uczestnicy spotkania zostali uroczyście powitani najpierw przez dyrektora szkoły słowami: „Cieszę się, że jesteście tu wszyscy”, a następnie przez burmistrza miasta – panią Karin Emken. Po wizycie w siedemnastowiecznym ratuszu na uczniów czekała gra miejska, a potem, w nagrodę porcja lodów dla każdego.  Następnie, już w szkole, uczniowie prezentowali zadania wykonane na platformie e-Twinning przed przyjazdem tutaj.

W środę i piątek uczniowie zajmowali się zadaniami w grupach międzynarodowych, których mottem było befriendly@school. Jedno z nich polegało na założeniu ogródka warzywnego na terenie szkoły. Było dużo zabawy przy sadzeniu ziemniaków i sianiu sałaty oraz rzodkiewki. Innym wyzwaniem było zaplanowanie przerw w szkole jako alternatywy dla ciągłego korzystania ze smartfonów. Zastanawiano się, jak najlepiej wykorzystać czas na przerwie, aby zregenerować siły przed kolejną lekcją. Naszym gimnazjalistom najbardziej spodobał się fakt, że ich niemieccy koledzy każdą przerwę muszą spędzać na podwórku szkolnym pod opieką nauczycieli. Inne tematy warsztatów to: ekologiczny odcisk stopy oraz przetwarzanie surowców

W czwartek uczniowie czterech zaprzyjaźnionych szkół uczestniczyli w wycieczce do EEZ w Aurich – centrum naukowo-doświadczalnego wybudowanego przez wiodącego producenta turbin wiatrowych – Enercon. Kolejnym etapem w programie wycieczki było zwiedzanie farmy wiatrowej.

Sobotę przeznaczyli organizatorzy na pokazanie swoim gościom niezwykle urokliwej wyspy Langeoog, zamkniętej dla ruchu samochodowego.  Dostali się tam promem, a następnie kolejką wąskotorową. Na wyspie znajduje się piękna piaszczysta czternastokilometrowa plaża oraz wydmy sięgające nawet 20 metrów. Osobliwością tego miejsca jest Morze Wattowe - akwen obejmujący południowo-wschodnią część Morza Północnego, pomiędzy kontynentem, a łańcuchem Wysp Fryzyjskich, który ze względu na wyjątkowy ekosystem w 2009 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO. Tu życie toczy się w cyklu pływów. Uczniowie przyjechali na wyspę w czasie odpływu, więc mogli podziwiać naturę podczas wędrówki z przewodnikiem.

Na przemyskich uczniach największe wrażenie zrobił Hamburg, który mogli zwiedzić w drodze powrotnej do Polski. Podziwiali między innymi hamburską filharmonię nad rzeką Łabą, zabytkowy ratusz, Dzielnicę Spichlerzy oraz Hafencity.

Następne spotkanie projektowe już w październiku we Włoszech.