Młodzi Mistrzowie Ortografii i Matematyki

W dniu 17 maja 2017 roku w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Orląt Lwowskich w Przemyślu miała miejsce gala podsumowująca dwa konkursy o zasięgu powiatowym, które wyłoniły tegorocznych Mistrzów Ortografii i Matematyki.

W godzinach rannych odbył się jubileuszowy - piętnasty „Spotkań Ortograficznych”. Rywalizowali uczniowie klas trzecich szkół podstawowych powiatu przemyskiego i miasta Przemyśla. A łatwo na pewno nie było: „hart ducha druha, …”. W kwietniowym, pierwszym etapie tego konkursu uczestniczyło łącznie 318 uczniów z dziesięciu gmin (Bircza, Dubiecko, Fredropol, Krasiczyn, Krzywcza, Medyka, Orły, Przemyśl, Stubno, Żurawica) i pięciu szkół przemyskich (SP-4, SP-5, SP-6, SP-15, SP-15, SP-16 w ZSzOI). Podczas drugiego etapu konkursowych zmagań w Birczy spotkało się 43 laureatów konkursów gminnych i szkolnych. Naszą szkołę reprezentowała wówczas Emilia Kulińczak z 3a i Amelia Hardulak z 3b. Do trzeciego,  finałowego etapu zakwalifikowało się 17 uczniów ze szkół w Buszkowicach, Dubiecku, Huwnikach, Łętowni, Ostrowie, Stubnie, Torkach, Trójczycach, Żurawicy oraz przemyskich SP-4, SP-5, SP-6, SP-15, SP-16. Po raz pierwszy w historii piętnastoletniego, powiatowego konkursu ortograficznego podwójny, zaszczytny tytuł Mistrza Ortografii i  Mistrza Matematyki zdobyła niezwykła osóbka: Marta Sadowska – uczennica z Ostrowa, przygotowana do konkursu przez Panią Bożenę Żołnierz. Tytuł wicemistrza uzyskała Natalia Szczurek z SP w Buszkowicach – uczennica Pani Katarzyny Gradowskiej-Wiernusz. Trzecie  miejsce na „ortograficznym podium” zajął Maksymilian Smyk z ZS w Stubnie – uczeń Pani Elżbiety Adamskiej. Nasza finalistka Emilka Kulińczak – uczennica Pani Jolanty Bobko i Pani Małgorzaty Bednarz, godnie reprezentowała szkołę „szesnastkę” i niewiele dzieliło ją od podium. Ponadto wraz z tańczącymi koleżankami z klasy 3a oraz solistką Julią Muzyczką z 3c uatrakcyjniły przebieg  uroczystości zbierając za występ gromkie brawa od publiczności.

Natomiast bliźniacze, ale znacznie młodsze „III Spotkania Matematyczne” odbyły się w ZSzOI 20 kwietnia, a z zadaniami matematycznymi zmagało się 47 trzecioklasistów wyłonionych z pięciu szkół przemyskich (SP-4, SP-5, SP-6, SP-14, SP-15, SP-16 w ZSzOI) oraz z w/w dziesięciu gmin.  Tytuł mistrza przypadł wymienionej już Marcie Sadowskiej. Tytuł wicemistrza zdobył Damian Skoczylas – uczeń z Ujkowic przygotowany przez panią Dorotę Kozłę i Maja Radochońska z Buszkowic – uczennica pani Katarzyny Gradowskiej-Wiernusz. Wyróżniono także dwóch uczniów przemyskiej SP-4: Marka Drobeńko – ucznia pani Diany Wolańskiej i Szymona Harasimowicza – ucznia pani Justyny Nowak.

Uroczyste podsumowanie jubileuszowych „XV Spotkań Ortograficznych” oraz „III Spotkań Matematycznych”  zaszczycili swoją obecnością znamienici goście, od lat życzliwie i bezinteresownie wspierający te inicjatywy: Pan Piotr Worosz – Naczelnik Wydziału Rozwoju Gospodarczego, Edukacji, Kultury i Promocji Starostwa Powiatowego w Przemyślu, Pani Anna Skawińska – Inspektor Wydziału Edukacji UM w Przemyślu, Pani Bernadeta Jasińska – Kierownik Oddziału Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Pani Alina Dąbek – Dyrektor Regionalny Wydawnictwa MAC Edukacja. Wszyscy serdecznie gratulowali uczniom i ich nauczycielom oraz dziękowali członkom komisji konkursowych. Wręczyli zasłużonym zwycięzcom konkursów bardzo atrakcyjne główne nagrody, a pozostałym uczestnikom pamiątkowe dyplomy i „nagrody pocieszenia”.

Goście zadeklarowali inicjatorkom i wytrwałym organizatorkom obu konkursów dalsze wsparcie, wyrazili swoje uznanie i podziękowania za dotychczasową działalność i popularyzację poprawności ortograficznej i matematycznej logiki wśród najmłodszych uczniów. Konkursy cieszą się niesłabnącą popularnością, a radość w oczach dzieci odbierających nagrody jest bezcennym skarbem, dodającym skrzydeł ich opiekunom naukowym oraz wszystkim osobom chętnie angażującym się w organizowanie wymienionych powiatowych konkursów.